Každá maminka bedlivě sleduje vývoj svého miminka. Ke sledovaným patří také oči miminka, kolem kterých panuje mnoho pověr. Hodně řešíme, co vidí novorozené miminko, proč jeho oči šilhají a zda se jedná o dočasné vývojové stádium nebo již o oční vadu.
V případě, že si maminka není jistá, dětský lékař ji bud ujistí, že je vše v pořádku, nebo pošle k odbornému očnímu lékaři.
Vývoj dětských očí
Vývoj dětských očí má své zvláštnosti. Zrakové funkce očí nejsou vrozené, ale postupně se vyvíjí. Každý lidský tvor se tedy musí nejprve koukat naučit. Pro miminka jsou vhodné kontrastní předměty, jako jsou černo bílé obrazce a jednoduché tvary. Také tvář maminky je pro něho dobře rozpoznatelná, stejně jako ňadro, tedy zdroj potravy.
Normální zrakové ostrosti dosáhne jedinec až kolem pátého/šestého roku, kdy začíná dokonale vnímat své okolí. Rozvíjí se také prostorové a barevné vidění.
Rizikové faktory ovlivňující vývoj oka
- Závažnější onemocnění
Vrozená katarakta (šedý zákal) - V takovém případě je narušena průhlednost oční čočky, ta může ovlivnit optickou osu vidění. Ihned po narození miminka provádí lékař jednoduchý test, jímž zkontroluje kvalitu reflexu očního pozadí. Jestliže je diagnostikován šedý zákal, pak je miminko vyšetřeno také oftalmologem, který zhodnotí, zda dojde k operaci.
Vrozený glaukom (zelený zákal) - Zvýšený nitrooční tlak poškozuje zakončení nervů v sítnici i optickém nervu. Po diagnostice nastupuje konzervativní léčba na snížení tlaku v oku. U mnoha pacientů je však nutná mikrochirurgická operace.
- Méně závažná onemocnění očí
Šilhání se nejčastěji objevuje kolem druhého až třetího roku. Prvotní diagnózu určí i méně pozorný rodič. Bohužel může při šilhání docházet i k závažnějšímu narušení binokulárního vidění a zrakové ostrosti. K léčbě dochází komplexně, redukuje se šilhání, která završí kosmetickou úpravou šilhání. Ideálně by měla být léčba ukončena v předškolním věku.